Манастирът с трудното за произнасяне име два пъти не ни прие, но ето че стигнахме и до него. В публикация от миналата зима бях споменала, че е необходимо времето да е сухо, за да стигнете до "Успение Богородично", близо до село Велиново (старото име на Велиново е Мисловщица). Манастирът се намира почти на изхода на клисурата, ако идвате от село Филиповци. От София се минава покрай (или през) Перник, след това Брезник и се продължава посока гр. Трън. В село Филиповци има табела, която указва завой на ляво. Клисурата в момента е прекрасна, облечена в есенни багри. На мантинелата има табела "Манастир". Оставяте колата на пътя и след кратко спускане по пътечката, ще се озовете на брега на реката. Миналата зима тя беше нашето препятствие. Тъй като водата беше много висока, не успяхме да я прекосим нито там, нито в началото на селото, откъдето тръгва друг маршрут по черен път, значително по-дълъг. Сега минахме по брода, не е трудно. Реката я намирам с четири имена: Клисура, Мисловщица, Клисурска и Правка. Манастирският двор е поддържан и чист. Храмът е в окаяно състояние. Изграденият притвор от западната страна е със сменен покрив. Тъй като входът е от север, влизайки ще сте под новия покрив. Състоянието на основната част на храма е застрашително. Една греда, сложена умишлено или не, препречва пътя към вътрешността и към иконостаса. Не препроръчвам да пристъпвате напред. Изглежда, като че ще падне всеки момент.
Мисловщичкият манастир ми стана особено интересен по няколко причини:
- Гледах снимки, от които става ясно, че за период от 30 години (1980 - 2013) всичко се е променило - огромните и относително здрави стопански сгради са сринати до основи;
- проф. Андрей Грабар и проф. Кръстю Миятев са проучвали манастира в началото на XX век;
- В по-ново време, около 2013 година е имало подем в неговото възстановяване, който изведнъж е спрял.
Този блог е свързан със сайта Земя благословена blagoslovena.com - туроператор и туристически агент.
Без да се навлиза във вътрешността на храма се вижда само "Богородица ширшая небес". Говори се и за още стенопис, запазена в олтарното пространство. Не зная дали е така. |
Подът на храма е постлан с римски тухли. Част от тях в момента са струпани до вратата от вътрешната страна. |
В притвора със сменен покрив. Част от снимките, напомнящи по-добрите години на светата обител |
Надгробието на йеромонах Агатон (Благой поп Кара Иванов от с. Долинци, Битолско). Игумен на манастира от 1899 до 1909 г. Населението запазва добър спомен за него като добър, мъдър, учен и благороден старец.
Камъкът с надписа над входната врата |
По времето на последния игумен на манастира, йеромонах Методий, изпратен от отец Агатон да се изучи в Рилския манастир, духовният живот и стопанството са процъфтявали. С настъпването обаче на 9 септември 1944 г. манастирът започва да запада и трудностите пред отец Методий стават непреодолими. Той е починал на 84 годишна възраст през 1960 г.
В книгата "Свети места в Годечко, Драгоманско и Трънско" на Бони Петрунова, Валери Григоров, Надя Манолова - Николова четем:
"Близки аналози на църквата в Мисловщиския манастир са църквите при с. Бегуновци, Брезнишко, "Св. Георги" в с. Сеслав, Софийско, "Св. Никола" при с. Долна баня и църквата при с. Камено поле, Белослатинско, които са датирани в XIV-XVII век. ...
...Няколко икони от стария иконостас са пренесени и вградени в иконостаса на гробищната църква "Св. Петка" в гр. Трън. В десния ъгъл на иконата "Успение Богородично" е нарисуван ктиторски портрет миниатюра на отец Мисаил. От надписите на иконата и около портрета става ясно, че манастирът е възстановен през 1822 година, а манастирската църква е ремонтирана през 1830 г. по инициатива на архимандрит Мисаил Байкушев. Към манастира е имало също така и килийно училище."
МИСЛОВЩИЦКИ МОНАСТИР. Андрей Грабар 1921 г. Годишник III
"Еднонефна дълга църква с една апсида и по-нова пристройка от запад (гл. отчет на Кр. Миятев стр. 280). Живописта е запазена на южната стена и в олтара. Много добро писмо с уверен рисунък („прографен“) и ярки, сочни бои. Трябва да се датира от 17—18 век. Много е възможно да е едновременно с втория слой в монастиря Св. Архангел. В олтара: Богородица „Знамение“ (бюст) с Младенеца в гънките на мафория. От страните — два малки бюста на ангели в деисусни пози. По-надолу — ред бюстове (без медалиони) на светители. По средата — Мелизмос. Детето лежи на висок и малък дискос, тъй че ръцете и краката му излизат навън. От страни големи фигури на Григорий, Василий, Йоан Злотоуст и Силвестър папа Римски, с свитъци издигнати нагоре. По-надолу — мраморировани квадри и растителен (от големи кафяви листове на бял фон) орнамент по средата. В жертвената ниша — Стефан диакон; над нея бюста на Петър Александрийски, с голям свитък с дълъг надпис и Христос-дете. До тази сцена — Симеон Стълпник. От южната страна на олтара — цяла композиция на Блоговещение. На южната стена на църквата: долния ред — големи отделни фигури, на горния ред — бюстове на светци, поставени в чашки на цветя (растителен орнамент). В западния край на същия фриз — Чудото с изцелението на слепия от рождение, в две сцени: а) (Христос държи ръката си на очите на болния, зад него трима апостоли;) б) слепия мие очите си над една голяма чаша."
Част от стенописите са в хранилища и в музея в гр. Перник. Друга част са безвъзвратно изгубени.
В търсенията ми за най-новата история на манастира, която както сами виждате, е изключително тъжна, стана ясно, че хора са помогнали, но и хора са попречили. Дано да се стигне до единомислие и манастирът да бъде съхранен и обновен.
Разходката до манастира може да се съчетае с други забележителности в района. Важно е да се каже, че започна ловният сезон. В сайта и фейсбук страницата на Трънското туристическо дружество можете да проверявате графика на ловните дружинки.
Вариант за допълване на времето през деня е изкачването на връх Стража от село Велиново, до което вече почти сте стигнали. Друг хубав маршрут, напълно безопасен и лек е черния път от с. Милкьовци до с. Ерул. Пътната настилка от началото на с. Велиново до с. Милкьовци е много лоша, но преодолима за лек автомобил, както видяхме с почуда. Разстоянието, което ще изминете пеш между двете села е 4 километра. За отиване си предвидете около час и половина, за връщането - час. Самото село Ерул, се обхожда бързо. Имайте предвид, че това е само една от неговите махали. Ето и кадри от маршрута:
.
Весели есенни дни пожелавам!
Един по-дълъг преход в Трънско - връх Било в планината Кървав камък
Този блог е свързан със сайта Земя благословена blagoslovena.com - туроператор и туристически агент.
0 Коментари