"Движи се пътниче, не спирай, защото всеки пристан е застой"
Отец Матей Преображенски - Миткалото: съвременният покровител на пътуващите хора. Родом от Ново село (Търновско), живял и служил в Преображенския манастир между 1848 и 1851 година.
В дните преди Цветница присъствах на важно събитие в манастира - свалянето на скелето от централната част на храма. Много съм благодарна, че успях да видя реставрираните стенописи на Захарий Зограф. Казаха ми, че преди почистването и реставрацията те са били напълно черни. Днес изглеждат така:
Реставрираните стенописи в Преображенския манастир |
Този блог е свързан със сайта Земя благословена blagoslovena.com - туроператор и туристически агент. Заповядайте на пътуване с нас!
Преображенският манастир е разположен на 7 км от Велико Търново в гористия пролом Дервента, под пещерите на скалния венец на Беляковското плато. Основан е през XI век като метох на Ватопедския манастир в Атон, а получава автономност около 1360 г., когато царица Теодора-Сара и синът й цар Иван Шишман дават много пари за неговата реконструкция и ремонт, за това се нарича още „Сарин" или „Шишманов" манастир. На сегашното си място той е издигнат и обновен през 1825 г. от рилския и светогорски монах отец Зотик (с помощта на още 20 монаси). Сградите му са разположени в правоъгълник около застлан с калдъръм двор, засенчен от стари асми. Главната църква „Преображение Господне" е започната през 1834 г. от участника във Велчовата завера (1835г.) майстор Димитър Софинялията, а след обесването му е довършена от Уста Колю Фичето, който продължава строителството на манастира.
Портретът на отец Зотик в центъра на снимката |
През 1857 г. той завършва югоизточното крило с малката гостна и оформя главния вход с колонадата. В 1861г. изгражда камбанарията с часовника.
Стенописите в главната църква „Преображение Господне" са рисувани през 1849-1851 г. от възрожденския самоковски майстор Захарий Зограф. Големите икони от иконостаса са от същия майстор. В десния долен ъгъл на храмовата икона „Преображение" той е оставил подписа си, а в северозападния ъгъл на женското отделение е изписал и своя автопортрет, непосредствено до славянските просветители Кирил и Методий. Иконостасът е от тревненски майстори. Особено красива е ажурната резба на царските врати.
Автопортрет на Захарий Зограф |
По време на Руско-турската освободителна Война /1877-1878 г./ в манастира е настанена Военна болница. За благодарност след Освобождението руските войни подаряват на манастира камбаните, полилеите и богослужебни книги за църквата. В манастира се пазят ценни икони от тревненския майстор Папа Витан Млади и академично школувания представител на Самоковската школа Станислав Доспевски, братов син на Захарий Зограф.
През 1991, огромно свличане на камъни от скалите над манастира се стоварва върху част от монашеските килии и ги срива със земята. Едно голямо парче се търкаля право към църквата, но по чуден начин се разцепва на две и минава от двете й страни без да я повреди. За щастие няма никакви жертви. Това не е първото срутване на скали над манастира, но както при това, така и при никое от предишните свличания няма наранени хора. (информация от сайта на Велико Търново)
Колелото на живота от Захарий Зограф |
Напълно запустяла част от манастирските сгради |
Един от скалните късове, паднал в манастирския двор |
Много нежни изображения по външните стени |
В притвора на храма - любимото ми звездно небе |
Още един скален блок, паднал от скалния венец над манастира |
Камбана с тегло 500 кг, дарена за манастира от Русия. Не намерих данни какво се е случило, за да е експонат в НИМ, София. |
За повече информация можете да потърсите:
Животоописанието на отец Матей Преображенски.
Премълчаната история на отец Матей Преображенски (радиопредаване, време за слушане - 60 мин.)
"Матей Преображенски - съвременникът" филм (25 мин.)
Получих брошура, в която пише, че в родното село на отец Матей можете да гледате "Когато храмът проговори" - приказката на светлината на духа в Ново село. Визуална програма по подобието на "Звук и светлина" в старопрестолния град.
Надявам се да отидете до прекрасния Преображенски манастир!
Послепис:
От Преображенския манастир се вижда Патриаршеския манастир "Св. Троица", в подножието на отсрещния скален венец. Пътят до него е еднолентов, сравнително здрав, но води до трайно заключени порти. Информацията от табелата отпред, че е затворен само в понеделник, не е вярна. Ако все пак решите да отидете до горе, в никакъв случай не предприемайте пътуването с МПС, по-голямо от лека кола.
За село Леденик, кулата и храма там, изографисан също от Захарий Зограф, можете да прочетете тук.
Село Мусина и Зараповски водопад
Този блог е свързан със сайта Земя благословена blagoslovena.com - туроператор и туристически агент. Заповядайте на пътуване с нас!
0 Коментари