Разхождах се по картата и вниманието ми бе привлечено от едно село с името на познат град, но с ударение на друга гласна. Село Петрич, като ударението е на буквата И. Близостта му до София го прави подходящо за нашите еднодневни разходки. И така в последния уикенд преди снега тръгнахме натам. На възвишение в началото на селото ни посрещна паметника с форма на камбана, който символизира претопените църковни камбани, послужили за изработването на муниции. Монументът е изграден в чест на 100 годишнината от Априлското въстание. Около него е оформен хубав парк. На 23 и 24 април 1876 г. петричани заедно с Хвърковатата чета на Георги Бенковски там водят първата и единствена спечелена битка срещу турския башибозук. Местността се нарича Петрина чука(ра).
Монументът на входа на с. Петрич |
Този блог е свързан със сайта Земя благословена blagoslovena.com - туроператор и туристически агент. Заповядайте на пътуване с нас!
Камбаната - монументът на входа на село Петрич |
Цялото село е един жив спомен за славните хора, които са дали живота си за нас. На много от къщите има паметни плочи.
Къщата, в която е била лечебницата, създадена от лейди Странгфорд |
Лейди Странгфорд раздала е по 1 вол
на две къщи, по 1 брадва на 3 домакинства, обособила е болница с една
стая за училище. Обичана е и до днес в селото. Когато Иван Вазов написва
стихотворение, посветено на виконтесата, тя за благодарност му подарява
своя медальон, с две снимки - нейната и на съпруга й. Наскоро
наследниците на Евгения Марс, на която Вазов е подарил бижуто, са дарили
медальона на експозицията в местната галерия.
Храмът беше заключен, както и близкия параклис.
Храм "Св. Георги", село Петрич |
По време на съзаклятието черквата е превърната в арсенал и място за полагане на клетва от новозаписаните въстаници. При погрома над селото от турската войска и башибозуците в нея са затваряни и обругавани над 100 моми, невести и жени от селото. В южната част на двора на храма са надгробието на поп Христоско Раков и паметникът на първата жертва на Април 1876 г. – Петър Балов. До преди години на греда от югозападната страна на покрива стоеше най-старата камбана на храм в региона, която е открадната."
Паметната плоча на дома на свещеника |
С дарения на проф. дтн инж. Цоло Вутов – управител на „Геотехмин“ АД – София и инж. Добри Цветков – изпълнителен директор на „Елаците-Мед“ АД – с. Мирково, в двора на черквата е построена специална конструкция, на върха на която е монтирана нова камбана.
Няколко години след похищението медодобивната компания „Аурубис България“ дарява на църквата „Свети Георги Победоносец“ нова камбана, която е поставена на същото място, където е била откраднатата по-рано.
Параклисът "Св. архангел Михаил" се намира на около 300 метра от последните къщи на селото.
Параклис "Св. архангел Михаил", с. Петрич |
През 1997 година, с помощта на дарители и труда на петричани, храмът е реконструиран. Художникът Йордан Шентов изобразява образът на свети архангел Михаил, който е чудесно запазен и до днес.
В събота, 27 август 2022 г. осветиха обновения параклис „Св. Архангел Михаил” в село Петрич. Местният отец Ангел извърши водосвет и поръси със светена вода миряните. Основният ремонт на параклиса е осъществен благодарение на дарение по благотворителна програма „Българските добродетели” на дружествата „Геотехмин” ООД, „Елаците-Мед” АД, „Геострой” АД, „Геотрейдинг” АД и частни лица. Ремонтът на църквата и навеса е извършен с безвъзмезден труд от членове на Ловно-рибарското дружество в Петрич, с председател Стоян Стоянов.
„Радвам се, че благодарение на дарението по програмата „Българските добродетели”, създадена по идея на проф. дтн инж. Цоло Вутов, успяхме със съвместни усилия да обновим параклиса. Обстановката е уютна и ви пожелавам да го ползвате със здраве!”, каза инж. Кунчев.
Източник - rnews
От паметника Камбаната срещу нас се виждаше островърхо възвишение, което носи името на свети Никола. Както по-късно през деня успяхме да видим, върхът е напълно разоран от иманяри, тъй като там има археологически находки.
След като разгледахме селото се отправихме към връх Вран камък. Маркировка има съвсем нарядко. Трябва да разчитате на навигация. В самото подножие на върха за щастие маркировката е чудесна. Ако липсваше нямаше да успеем да минем през гората и да намерим козята пътека за върха. Там е единственият стръмен и хлъзгав участък. От селото до подножието се върви по широк черен път. Това е старият път за село Оборище.
От село Петрич до върха стигнахме за около два часа и половина. Връщането отне също толкова, защото се качихме и на връх Свети Никола. Със сигурност може да се вземе и по-бързо. Вода по пътя няма.
По пътя към Вран камък |
В подножието на върха има три такива указателни табели и изобилие от червена маркировка. |
Гледка от върха |
Връх Вран камък |
Котата на връх Свети Никола |
Част от изкопите на върха |
Откъде идва името на селото? От "пет реки" - пет реки преминават през землището на Петрич. Най-пълноводната е Тополница. Преминаването над нея по е много красив мост. По поречието на същата тази река са също и Стария и Новия Кемер, мостове от края на XVIII и началото на XIX век. Те се намират по пътя от гр. Златица към гр. Панагюрище. Надявам се да ги видя с очите си :)
Братската могила в с. Петрич |
Гуговата къща |
Мостът над река Тополница |
Ако искате да научите повече за битката в с. Петрич, можете да прочетете тази статия:
Този блог е свързан със сайта Земя благословена blagoslovena.com - туроператор и туристически агент. Заповядайте на пътуване с нас!
Панагюрски колонии - Средна гора
Златица и Пирдоп, с елементи от Ком-Емине
Връх Звездец - панорами и боровинки
Стара планина - хижа "Свищиплаз"
0 Коментари