Посоката е северозапад.
Отдавна исках да отида в Разбоишкия манастир. Бях впечатлена от снимките на църквата в скалите. За да съчетаем културния с пешеходния туризъм избрахме за отправна точка село Чепърлинци. От София до него се стига по главния път към КПП "Калотина", като в последното село преди границата се отбива вляво и с широк завой през населеното място се поема на изток. Пътят от там до Чепърлинци е много лош. В селото не видяхме никакви хора. На площада има две чешми. Една от тях е наречена "Старата чешма". Има табела за манастира "Света Петка". Поехме пеша по черен път и след около 2 километра стигнахме до него. За манастира се грижи един чудесен човек, чието име на място не разбрах, но по-късно научих името му - Богдан (Боби) и е там от около 40 години. Каза, че ние сме първите посетители от Нова година насам.
(Моля, прочетете публикацията до края за актуална информация)
Табелата край с. Чепърлинци |
Този блог е свързан със сайта Земя благословена blagoslovena.com - туроператор и туристически агент. Заповядайте на пътуване с нас!
Чепърлински манастир "Св. Петка" |
От тук до Разбоишкия манастир разстоянието е около 1 км по същия широк черен път над влаковата линия.
Влаковата линия, успоредно на която се движим между двата манастира |
"Между селата Разбоище и Чепърлинци,
там където река Нишава е разсякла варовиковите скали и във внушителния
пролом се е завъртяла в красив завой, Света Богородица е белязала
мястото където трябва да се заселят монаси и да се съгради Разбоишки манастир „Въведение Богородично”. Заедно с Бесарбовския манастир, това са двата действащи скални манастира в България. Мястото е едно от християнските места на вярата и местата, свързани с Пресвета Богородица Дева Мария."
"Храмът „Въведение Богородично” е уникален, не само защото е
скален (такива има и други), но и защото е извън пределите на
манастирския комплекс."
strannik.bg
Разбоишки манастир "Въведение Богородично" |
Фотогенични релси |
Река Нишава |
На този засек отвън на храма са останали част от оригиналните стенописи изобразяващи Страшния съд. Стенописите във вътрешността са надрани от майстори, за да хване новата мазилка :( |
Входът на манастира |
Върнахме се при колата в село Чепърлинци и отидохме в Драгоман. Там оставихме паркирахме при посетителския център на разклона за блатото и по синята маркировка се качихме до билото на Чепън. Напълно безводна планина с типични карстови форми. Времето рязко се промени. Макар и ниска, във високата си част планината беше заснежена и духаше силен леден вятър. Ледът беше образувал красиви фигури по растенията. По черен път стигнахме до върха. Изкачването отнема около час и половина. Разходката е изключително панорамна поради липсата на висока растителност. Чепън е много характерна, осеяна с камъни и различна от всички заобикалящи я планини.
Чепън планина |
Петровски кръст, дал името на върха |
Връх Петровски кръст - 1206 м |
Атмосферните условия на връх Петровски кръст са много различни от тези в подножието му |
В древността на върха е било изградено светилище на бог Сабазий, почитан като божество на живата природа. Останките личат и до днес, но не се виждаха добре от снега.
На слизане от страната на блатото |
В горичката близо до града |
На около 1 км североизточно от гр. Драгоман се намира Драгоманското блато, най-голямата естествена
карстова влажна зона в България. Разположено е в обширна котловина и се разпростира на площ от около 400 хектара. В блатото се срещат
редки представители на растителния и животински свят. Особено богато е
разнообразието на обитаващите го птици. В този сезон не посетихме блатото, но го видяхме от високо :)
Драгоманското блато - орнитологичната и биологична съкровищница на България
Чудесна разходка близо до София в рамките на един ден. В района има още много за разглеждане. Бих се върнала там през пролетта, за да видя цъфтящите бадеми край блатото и птиците, които го населяват.
Допълнение: На 6 октомври 2019 година на върха бе осветен новия параклис "Свети апостоли Петър и Павел". Иконостасът е единствен по рода си, съобразен с климатичните условия на върха. Макар и нисък, този връх е със сурови климатични условия - много, много ветровит.
Тържественото откриване се проведе при много неблагоприятни климатични условия, които обаче не попречиха на богомолците да стигнат до върха и да участват в събитието.
Информация от ТИЦ Драгоман: За
всеки желаещ да го посети и да се помоли в храма, и да се наслади на
прекрасните гледки, които се откриват от върха на Чепън, може да вземе
ключа от дежурния при общински съвет за сигурност (партер). Телефон -
0879103418.
Ето и малко снимки:
Параклисът на върха на Чепън планина - "Св. св. апостоли Петър и Павел" |
Чепън планина, гледана от Драгоман |
Допълнение от 2023 година: В Разбоишкия манастир най-сетне има духовен живот. Вървете и вижте сами. Светата обител се променя ежедневно към добро! Пътят до Чепърлинци от която и да е посока е в окаяно състояние, затова препоръчвам този до село Разбоище, слизане пеша до манастира и после по пътя към Чепърлинския манастир. За кола от село Чепърлинци до двата манастира не смейте да мислите, става само за високопроходими машини.
Хубави преживявания в планината ви пожелавам!
Този блог е свързан със сайта Земя благословена blagoslovena.com - туроператор и туристически агент. Заповядайте на пътуване с нас!
Още идеи за разходки в района: Село Калотина и село Мало Малово
Годечки манастири - Искрецки, Шумски, Годечки, Букуровски и Разбоишки манастир
0 Коментари