Или из земята на водните кули. Скоро открих Лудогорието, Добруджа и част от крайдунавските ни красоти. Бях ходила в Силистра много отдавна. В онези години по Дунава плаваше т. нар. "комета" и си спомням приключението ни от Русе до Силистра. Кометата се развали, изтеглиха ни обратно в Русе, качиха ни на друга комета и ние бяхме много щастливи, защото плаването се удължи :)
Да започнем с това, че пътуването от София до Разград е бавно. Бленуваната от десетилетия магистрала би била голямо улеснение. Крепостта "Абритус" е мястото, което посетихме първо.
Крепостта "Абритус" |
След това се отправихме към гр. Исперих и по-точно, към археологически резерват Сборяново - село Свещари с неговите гробници, Демир баба теке и свещоливницата. Там, освен че беше много красиво и десетки щъркели ни правеха компания, научихме много исторически факти. Като например, че преди години е можело да се стигне от Свещари до Тутракан без да се стъпи на земята, само прескачайки по клоните на дърветата. Днес всяка педя земя е обработваема, тук-таме има горички, а най-красиво и умно е разположението на дърветата край пътищата. Минахме през много тунели от дървета. Приказно, особено през пролетта.
Този блог е свързан със сайта Земя благословена blagoslovena.com - туроператор и туристически агент. Заповядайте на пътуване с нас!
Свещарската царска гробница с кариатиди - източник sborianovo com
Откритата през 1982 г. гробница е включена в листата на ЮНЕСКО на
световното наследство през 1985 г. Намира се в северната група на
Източния могилен некропол. Гробницата под Гинина могила се отличава със
специфичен план – има три камери, покрити с полуцилиндричен свод.
Уникално е съчетанието на архитектурна, скулптурна и живописна украса. В
централната камера стените са украсени с релефните изображения на 10
кариатиди – символи на Великата богиня-майка, а на стената е
представена сцена на обезсмъртяването на тракийския владетел. В камерата
са разположени ложетата на владетеля и неговата съпруга. След
земетресение в началото на ІІІ в. пр. Хр., останките на царската двойка
се препогребани – в предверието са запазени само черепите. В гробната
камера по- късно е извършено ново погребение.
В гробницата е открит и
уникален наискос, който отделял ложето на владетеля – най-сакралното
пространство в камерата от останалата й част, оформена като храм.
Гробницата се отнася към края на ІV – първите десетилетия на ІІІ в. пр. Хр. Предполага се че е на гетския владетел Дромихайт.
И не, не са убили съпругата му, за да ги погребат заедно. Положена е там след него.
Снимките са забранени, затова мога да покажа само отвън.
Аязмото в двора на гробницата на Демир баба |
Тутраканският залез е легендарен. С очите си се уверих, че има защо. Градът е много интересен. Има чудесно направен крайречен парк. Няколко музея, като най-известният е този на риболова. По време на нашето посещение в града слагаха настилката на улицата в Рибарската махала, която се превръща в етнографски комплекс. За настилката нищо хубаво не мога да кажа. Някакви камъни, които изобщо не са за улица, супер неравни, редят ги в безпорядък и ще има доста изкълчени крака. Не ми стана ясно защо иначе безплатните брошури там се продават. В началото на махалата е храм "Св. Николай", съвсем логично е името, ние сме до вода. Съществуват свидетелства как светецът е помогнал на хората от града. Свещеникът ми разказа за стопяването на населението, а начинът, по който го направи, е трогателен. Настоящето е много различно от миналото. В реката и край нея кипи живот - видяхме една видра и безброй птици.
Тутраканският залез |
Залезът над река Дунав |
Река Дунав |
Къде бяхме? Кан, Тутракан. Роди се от "Бонд, Джеймс Бонд".
Темата с птиците я развихме в резервата Сребърна, отдавнашна моя мечта. От музея започва екопътека, която е с дължина от 5 км. Не сме я ходили цялата, защото беше много топло и нямахме толкова време. С помощта на далекогледите в музея погледахме пеликаните и едно семейство лебеди в тръстиката.
Резерватът Сребърна |
Едното от филмчетата, които се прожектират в музея е Krauskopfpelikan, Dalmatian Pelican (вижте в youtube). На голям екран е впечатляващо!
Едно от най-големите села в България е село Айдемир. Край него се намира манастира "Покров Богородичен", който съществува от 1996 г. Жилищната част е бивша ловна хижа, има и стопански постройки, а храмът е построен през 1997 г. Действащ женски манастир, игумения е майка Анастасия. През 2001 г. Студенти от специалност “Иконография”, към Богословския факултет на Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий” изписват наоса на храма с дарения на Мелнишкия епискип Генадий. Двама от тези студенти ги познавам :)
В храма на манастира "Покров Богородичен" при Айдемир |
Стъклениците с разпятия |
Следваща спирка - град Силистра и крепост Меджиди табия. Имаше интересна беседа, младоженци на фотосесия и костенурка в краката ни. Предупреждение: навигацията за крепостта си прави шеги. Проявете разумна доза съмнение и погледнете къде е село Калипетрово, защото верният път е между него и Силистра.
Река Дунав при Силистра |
Из крайречния парк в Силистра |
Крепостта Меджиди табия |
Турският форт "Абдул Меджиди" (Меджиди Табия), намиращ се южно от Силистра, е най-запазеният от фортификационната турска система, изиграла важна роля в руско-турските воини от 1853 - 1856 и 1877 - 1878 г.
Нейното построяване е наложено от необходимостта за допълнително
укрепяване на крайдунавските градове, когато реката се утвърждава като
естествена граница на Османската империя. Идеята за построяването на
тази система от военни укрепления е дело на известния немски военен
инженер Хелмут фон Молтке, посетил града през 1837 г. Във връзка с това
той пише: "Въпреки, че местността е неблагоприятна във
фортификационно отношение, стратегическото значение на Силистра е
толкова по-важно… Силистра може да се превърне в добро укрепление,
когато се създадат четири самостоятелни укрепления..." - и наистина
Меджиди Табия представлява част от укрепения четириъгълник Силистра -
Русе - Шумен - Варна. (Тя е една от седемте крепости-фортове,
разположени в полукръг около централната турска крепост отбранявали
Силистра по време на Кримската война). Източник: www.silistra.bg
За Силистра какво мога да кажа - много спокоен, приказен крайдунавски парк, пълен с хора и ... ресторант "Св. Николай", съвсем на края на България, където вечеряхме. Маса с гледка към реката, вкусна храна и любезен персонал. От крепостта ни го препоръчаха и съм им много признателна.
До момента се придържахме към наистина популярни туристически обекти, доста несвойствено за мен. И ето сега ще ви представя изключенията.
Сред местното население те са съвсем познати, но на повечето хора надали.
Този блог е свързан със сайта Земя благословена blagoslovena.com - туроператор и туристически агент. Заповядайте на пътуване с нас!
Скалните манастири по Суха река край село Оногур. През лятото край селото активно работят археолози, за чиято работа скоро ще чуем много. Какво видяхме ние? Недостатъчно :)
След селото има отбивка вдясно, където има и малко пространство за паркиране. Доста ентусиасти с високопроходими автомобили продължават напред още около километър по равен път, където има прекрасно място за пикник и отмора. Както забелязахме, много популярно. На няколко минути от него е пътечката за първата пещера - скален манастир, Ергеле пещера.
В
неговото подножие е блатото, според картите язовир. Крякането на жаби е
оглушително. Продължавайки по пътеката стигнахме до края на пътя, който
идва от съседното село, Ефрейтор Бакалово. Пак там се заговорихме с
една група, чиято водачка ни каза, че предишния ден се е опитала да
стигне до следващите скални манастири, но тревата е до раменете. За
съжаление се върнахме и не стигнахме до "Тарапаната" и "Гяур евлери".
Някой друг ден :) Утешението беше набраната мащерка.
Язовирът - блато - жабешки рай
Гледки от Ергеле пещера - скален манастир
До тази табела паркирахме.
В село Каменци, което е съвсем близо, посетихме манастира "Възнесение Господне". Действащ мъжки манастир. Много красив храм!
Храмът в манастира "Възнесение Господне" в с. Каменци |
По пътя към Добрич се минава през село Коларци, където на 17 октомври 2020 година е осветен втория храм в България, посветен на св. великомъченица св. Злата Мъгленска. Първият е в село Прилеп, Сливенско. Като включим и параклиса в София, в храм "Рождество Христово" в кв. "Младост", стават общо три. Поради някакви недоразумения в с. Коларци параклисът беше заключен.
Храм "Св. Злата Мъгленска" в с. Коларци |
Приближавахме Добрич. Сега е момента да кажа, че в мен бяха книжките с печатите от "100-те национални туристически обекта" и в тях вече липсваше само един - от Добрич. Когато се озовах пред Художествената галерия и видях, че не работи, не се зарадвах, а и бях доста гладна. Първоначално утолихме глада, след което се заехме да открием музея на Йордан Йовков. Има къща между блоковете, която е била на родителите на жена му. Но главният музей е импозантна сграда, строена като всички музеи от социалистическо време. Честно казано не му отделих особено време и внимание. Но завърших книжката с печатите :) Вече имам златна значка :)
След което по пътя към Варна видяхме морето! Но завихме на запад, не на изток :) Не бях ходила на Мадарския конник от много отдавна. В този ден там имаше стълпотворение от хора и коли. Също и една безстрашна змия.
Исках
да видя комплексът на кирилицата край Плиска, дали става за настаняване, и въпреки че бях там 5 минути нито аз ще го ползвам, нито го
препоръчвам.
Мадарското плато, по пътеките в комплекса на Мадарския конник
Мадарският конник
Пътуването този ден приключи във Велико Търново на вечеря с приятели, но ще направя отделна публикация за този град.
Благодаря за вниманието и за търпението да прочетете и разгледате тази дълга публикация!
Този блог е свързан със сайта Земя благословена blagoslovena.com - туроператор и туристически агент. Заповядайте на пътуване с нас!
0 Коментари